Reportáž z otevřeného tréninku reprezentace v Hradci Králové

11. 01. 2020

Reportáž z otevřeného tréninku repre – Hradec Králové, 11. 1. 2020, viděno očima Sebastiana:
S novým rokem jsme chtěli načerpat nové zkušenosti, proto jsme se rozhodli zúčastnit otevřeného tréninku české reprezentace Kendó. Z původně plánované dvoučlenné výpravy odvážného Matyáše vyřadil zákeřný moribundus. Nakonec jsem se do Hradce vypravil pouze já sám.

Dopolední část vedl Pavel Litterbach. Za necelé tři hodiny jsme stihli suburi s mnoha různými nácviky seků na Do a pěkných pár oikomi men. V bógu jsme se pak rozdělili na ženy a muže; ve dvojici se vždy cvičilo 10 – 15 minut s následným kotai. Cvičilo se seme, aimen, debany, men nuki do, men kaeshi kote, kote kaeshi men, kote suriage men. Důraz byl kladen na plné nasazení a energii jak kakarite, tak motodačiho. Jen tak si cvičící osvojí techniku správně. Nebylo cílem udělat správnou techniku, pokud motodači cvičí jen na 50 procent, ale pilovat ji jako v reálném souboji, tj. soupeř mne chce zasáhnout a já kontruji. Padne úder vedle, nevadí, neomlouvá se, jede se znova. Omluvit se můžete po skončení cvičení. Dopolední cvičení uzavřelo oikomi men.

Po obědě a krátkém odpočinku jsme se vrhli na odpolední shiai. Dali jsme si 20 minut rozcvičení v bógu a už se šlo do shiaidžo. Cílem bylo procvičovat techniky z dopoledního cvičení. Nejprve šli junioři a ženy, každý s každým. Rozhodčí většinou po zápase předali zápasícím zpětnou vazbu. Poté už byli na řadě muži. Byl zde i jeden kendoka praktikující jodan, takže bylo možné nacvičit i souboj proti tomuto kamae. Snažil jsem se cvičit to, co dopoledne, což nevedlo k vítězství. Dostal jsem ale cennou zpětnou vazbu, co dělat. Nejvíce zaznívalo dotahovat zanshin.
Nakonec po cvičení sprcha a zasloužená večeře. Večer byl zakončen přátelskou vyřazovačkou v hodu na koš. Nakonec si ještě ti, co neměli dost, zahráli streetball pro příjemné uzavření večera, pak další hygiena a spát.

Ráno uzavřelo sportovní akci rozloučením a s bolavým snad každým svalem v těle cesta domů. Zkušenost výborná a doufáme, že příště bude naše výprava početnější.