Návštěva z Japonska na prvním tréninku v roce 2020

03. 01. 2020

První trénink v roce 2020 v pátek 3. ledna nám přinesl ještě opožděný novoroční dárek, návštěvu až z Japonska.

Petr Březina se podělil o tento zážitek:
Na první cvičení v roce do Kusanagi kai přivedl Robert Janovský svého známého z Odawary pana Okumuru Kengó (Renshi 7.dan Kendó, policista, 43let). Robertovi za to patří velký dík, že pana učitele přivedl, pomohl s překladem jeho slov a my jsme se mohli od něj krátce učit.
Pan Okumura vedl trénink, mluvil srozumitelnou angličtinou a občas utíkal do výkladu v japonštině. Jelikož se cvičení zúčastnilo i našich 6 nováčků, první půlhodinu věnoval velmi podrobnému vysvětlení aspektům reihó a mokusó v Kendó. Ti tak měli nejlepší možný úvod do Kendó a rovněž ostatní se dozvěděli a oživili si mnohé známé věci. Zbytek cvičení pak vyplnil stručný výklad a upozornění na podstatné body techniky.
Cvičení jinak probíhalo ve vysokém tempu – suburi, kirikaeši, ipponwaza, nidanwaza. Následovalo přibližně 25 minut džigeikó, jehož velkou část strávil pan Okumura s Lukášem Laibrtem, jelikož je v Kusanagi nejdůležitější osobou. Kdo bude mít zájem, ať se případně Lukáše zeptá na jeho pocity ze schopností pana Okumury 😉 …

Další hodinu po tréninku jsme ještě poseděli společně s panem Okumurou a měli možnost se dozvědět více o jeho cvičení Kendó a poznat jeho osobnost. Pan Okumura se rovněž velmi zajímal o nás, respektive náš klub.
Cvičení bylo tak intenzivní a protáhlo se přes vymezení našeho času, že jsme bohužel nepořídili žádnou fotku. Čas na ní přišel až po cvičení, kde je zachycena pouze část zúčastněných.
Lepší zahájení roku jsme si snad nemohli přát. Přítomnost pana Okumury nám přinesla další motivaci do cvičení Kendó. Doufáme, že to nebyla poslední kendó návštěva pana Okumury v Čechách.
Ještě jednou poděkování Robertovi Janovskému.