Novinky

Únorová brněnská kendovačka – Mini Muga Cup 2020

8. – 9. 2. 2020

V sobotu 8. února jsme se vydali do města kendu zaslíbeného – do Brna.
Víkend odstartoval naším oblíbeným seminářem vedeným Tomášem Kynclem a sekundujícím Lukášem Laibrtem. Semináře se pozorně a věděníchtivě zúčastnilo 6 našich členů.
Celá příprava probíhala v duchu přípravy na navazující zkoušky, kde bedlivě dohlížel na naše borce Sebastian. Všichni si v rámci semináře doladili poslední detaily a ve večerních hodinách je pak, jako jeden muž, úspěšně složili. S radostí Vás můžeme obšťastnit informací, že výsledek perné přípravy má tyto hodnoty: Martin 1.kyu, Matyáš 1.kyu, Filip 3.kyu a Jaroslav 4.kyu.

Sobotní večer ještě zakončilo společné džikeiko, kde jsme během téměř hodiny a půl všichni dostali pěkně do těla. Ale nebojte, i my jsme dali ostatním co proto! Bylo příjemné si po delší době zacvičit s kendisty z jiných koutů naší vlasti, rozhodně to přispělo k nasměrování, co dál cvičit.

V neděli Jarda nastoupil do svého prvního turnaje kyu. A jak je „dobrým zvykem“, hned ve skupině narazil na oba dva budoucí finalisty. Bojoval však statečně a navzdory zkušenějším soupeřům nesnížil standardy svého cvičení, udělal nám tak radost dobrou prezentací toho, co cvičí na tréninku.

Matyáš nastoupil v kategorii juniorské i smíšené.
V juniorech postoupil ze skupiny a posléze byl vyřazen. Vzal si z toho ovšem ponaučení a v kategorii smíšené vystoupal až na 3. místo a krk svůj okrášlil bronzovým kovem! Padaly krásné ipony i z pokročilejších technik, které běžně nacvičujeme na tréninku a které byly pro mnohé soupeře jak blesk z čistého nebe.

Filip nastoupil v kategorii 9 až 11 let a nenašel v ní jediného přemožitele. Ba ani ipon nedostal (!) a všechny zápasy vyhrál 2:0. Po zásluze si tedy domu odváží zlatou kulatou radost.

Byl to příjemný víkend, který potvrdil, ze dřina v dojo nese na zkouškách i v závodech své sladké ovoce. Těšíme se zase za rok!

Fotky z akce – udeřte myší zde …

Reportáž z otevřeného tréninku reprezentace v Hradci Králové

11. 01. 2020

Reportáž z otevřeného tréninku repre – Hradec Králové, 11. 1. 2020, viděno očima Sebastiana:
S novým rokem jsme chtěli načerpat nové zkušenosti, proto jsme se rozhodli zúčastnit otevřeného tréninku české reprezentace Kendó. Z původně plánované dvoučlenné výpravy odvážného Matyáše vyřadil zákeřný moribundus. Nakonec jsem se do Hradce vypravil pouze já sám.

Dopolední část vedl Pavel Litterbach. Za necelé tři hodiny jsme stihli suburi s mnoha různými nácviky seků na Do a pěkných pár oikomi men. V bógu jsme se pak rozdělili na ženy a muže; ve dvojici se vždy cvičilo 10 – 15 minut s následným kotai. Cvičilo se seme, aimen, debany, men nuki do, men kaeshi kote, kote kaeshi men, kote suriage men. Důraz byl kladen na plné nasazení a energii jak kakarite, tak motodačiho. Jen tak si cvičící osvojí techniku správně. Nebylo cílem udělat správnou techniku, pokud motodači cvičí jen na 50 procent, ale pilovat ji jako v reálném souboji, tj. soupeř mne chce zasáhnout a já kontruji. Padne úder vedle, nevadí, neomlouvá se, jede se znova. Omluvit se můžete po skončení cvičení. Dopolední cvičení uzavřelo oikomi men.

Po obědě a krátkém odpočinku jsme se vrhli na odpolední shiai. Dali jsme si 20 minut rozcvičení v bógu a už se šlo do shiaidžo. Cílem bylo procvičovat techniky z dopoledního cvičení. Nejprve šli junioři a ženy, každý s každým. Rozhodčí většinou po zápase předali zápasícím zpětnou vazbu. Poté už byli na řadě muži. Byl zde i jeden kendoka praktikující jodan, takže bylo možné nacvičit i souboj proti tomuto kamae. Snažil jsem se cvičit to, co dopoledne, což nevedlo k vítězství. Dostal jsem ale cennou zpětnou vazbu, co dělat. Nejvíce zaznívalo dotahovat zanshin.
Nakonec po cvičení sprcha a zasloužená večeře. Večer byl zakončen přátelskou vyřazovačkou v hodu na koš. Nakonec si ještě ti, co neměli dost, zahráli streetball pro příjemné uzavření večera, pak další hygiena a spát.

Ráno uzavřelo sportovní akci rozloučením a s bolavým snad každým svalem v těle cesta domů. Zkušenost výborná a doufáme, že příště bude naše výprava početnější.

Návštěva z Japonska na prvním tréninku v roce 2020

03. 01. 2020

První trénink v roce 2020 v pátek 3. ledna nám přinesl ještě opožděný novoroční dárek, návštěvu až z Japonska.

Petr Březina se podělil o tento zážitek:
Na první cvičení v roce do Kusanagi kai přivedl Robert Janovský svého známého z Odawary pana Okumuru Kengó (Renshi 7.dan Kendó, policista, 43let). Robertovi za to patří velký dík, že pana učitele přivedl, pomohl s překladem jeho slov a my jsme se mohli od něj krátce učit.
Pan Okumura vedl trénink, mluvil srozumitelnou angličtinou a občas utíkal do výkladu v japonštině. Jelikož se cvičení zúčastnilo i našich 6 nováčků, první půlhodinu věnoval velmi podrobnému vysvětlení aspektům reihó a mokusó v Kendó. Ti tak měli nejlepší možný úvod do Kendó a rovněž ostatní se dozvěděli a oživili si mnohé známé věci. Zbytek cvičení pak vyplnil stručný výklad a upozornění na podstatné body techniky.
Cvičení jinak probíhalo ve vysokém tempu – suburi, kirikaeši, ipponwaza, nidanwaza. Následovalo přibližně 25 minut džigeikó, jehož velkou část strávil pan Okumura s Lukášem Laibrtem, jelikož je v Kusanagi nejdůležitější osobou. Kdo bude mít zájem, ať se případně Lukáše zeptá na jeho pocity ze schopností pana Okumury 😉 …

Další hodinu po tréninku jsme ještě poseděli společně s panem Okumurou a měli možnost se dozvědět více o jeho cvičení Kendó a poznat jeho osobnost. Pan Okumura se rovněž velmi zajímal o nás, respektive náš klub.
Cvičení bylo tak intenzivní a protáhlo se přes vymezení našeho času, že jsme bohužel nepořídili žádnou fotku. Čas na ní přišel až po cvičení, kde je zachycena pouze část zúčastněných.
Lepší zahájení roku jsme si snad nemohli přát. Přítomnost pana Okumury nám přinesla další motivaci do cvičení Kendó. Doufáme, že to nebyla poslední kendó návštěva pana Okumury v Čechách.
Ještě jednou poděkování Robertovi Janovskému.

Kusanagikai PF 2020

2019 !

Milí sledující, podporovatelé, kamarádi, přátelé!
Myslíme na Vás všechny.
Na ty, kteří tu teď jsou.
Na ty, kteří odešli.
Na ty, které čas zavál jinam.
Na ty, kteří prošli a mihli se.
Na ty, kteří přijdou.
Na Vás všechny vzpomínáme, máme radost, že tu jste, radost, že jste s námi chvíli šli, radost z těšení, že zase přijdete.
Máme radost a baví nás to. Díky Vám všem!

Přejeme Vám všem příjemné prožití svátků vánočních, radost, zdraví, štěstí a mnoho úspěchů sportovních i osobních do nového roku 2020!

Vánoční speciál – s rodiči a přáteli, 2019

20. 12. 2019

Tradice udržujme!
Proto jsme se opět po roce sešli se svými kamarády, přáteli, rodiči, abychom se podělili o radost při cvičení společném.

Předvedli jsme vše v plné parádě … veselou rozcvičku, ukázku Kendo Kata, Kihon, Suburi a vydatné Jigeiko. Vše v plném tempu a nasazení.

Na závěr došlo i na publikum: zapojili se pod známým heslem “Najdi a bac svého kendistu!”.

Úplné finále patřilo vedení klubu – zhodnocení celého roku a poděkování našim podporovatelům a sponzorům, za podporu nejen finanční!
Tak Vám všem děkujeme ještě jednou!

Zde se podívejte jak to celé probíhalo:

Komplet fotoalbum – klikněte!

Trénink, sledováni a zaznamenáni Pt.2: Odvysíláni!

12. 12. 2019

Pokud jste pilně četli a pak zapamatovali (nebo poznamenali), mohli jste 11. prosince ve 20 hodin vidět na ČT1 tuto reportáž společnosti Sazka:

Zde klikněte a na video se podívejte.

Děkujeme firmě, děkujeme členům za reprezentaci a hlavně děkujeme Sebastianovi za tuto domluvenou příležitost vidět a být viděni.
A pochopitelně i za vzorně vedený rozhovor.

Trénink, sledováni a zaznamenáni.

22. 11. 2019

Dnešní trénink byl sice tradiční svým obsahem a dynamikou, nicméně přeci jen jeden prvek netradiční byl – vše bylo sledováno digitální optikou a skrze čočky Leica zaznamenáno do televizní kamery.

Navštívil nás reportážní tým ČT1, který z průběhu tréninku připraví sestřih a závěr bude okrášlen rozhovorem se Sebastianem (kterému patří velký dík za zprostředkování této možnosti).

Reportáž poběží v České televizi (ČT1) ve středu 11. prosince 2019, okolo 20. hodiny hned po konci sportovního zpravodajství.

Srdečně Vás zveme, zkuste se mrknout, budeme rádi.

Další fotky z natáčení najdete na našem Facebooku.

 

Hradecký listopad a Nozomi Cup

17. 11. 2019

V revoluční náladě 17. listopadu jsme se vydali na poslední turnaj letošního roku – královehradecký Nozomi Cup. Závodní stálice, Matyho a Sebastiana, doplnil tentokrát Lukáš.

Matymu druhý start v NP přinesl těžké soupeře jak v kategorii juniorské, tak i smíšené. Celkem to byly čtyři zápasy, ve kterých předvedl, že má nakročeno dobrým směrem, avšak k postupu to tentokrát nestačilo.

Sebastian potřeboval posbírat ještě několik bodů do zebřičku NP a pokusit se tak o kvalifikaci na Mistrovství ČR. Postup ze skupiny z prvního místa byl slibný, ovšem zatížen tlakem vědomí při nahánění bodů vypadl hned v prvním kole KO. Chladná hlava se holt vyplácí …

Oproti tomu Lukáš nastoupil po delší závodní pauze s klidem ledovým. Cesta bojovníka vedla ze skupiny až do čtvrtfinále, ve kterém předvedl krásný výkon, čistý středový men; soupeř však bojovou koncentraci rozhodil delším přerušením z technického důvodu a Lukášův postup do nejvyšších příček bohužel zastavil.

Avšak i tak to bylo důstojné zakončení letošní závodní sezóny. Do příštího roku zbývá proto dřít v dojo a usilovně pracovat na posílení závodnické základny.

Brněnský MugaCup ’19

20. 10. 2019

Dvacátého dne měsíce října křížení šinajů v mukách závodních se konalo, tentokráte ve všemi velebeném městě, Brno nazývaném, v turnaji MugaCup proslaveným. Výprava dvoučlenná, z hlav Matyáše a Sebastiana složená, patřičně nějaké ty hlavy jiné mečem svým poměřila. Tolik historické okénko. 🙂

Matyáš poprvé nastoupil do závodu národního poháru, a to hnedle ve 2 kategoriích. V juniorech postoupil ze skupiny a byl vyřazen až v KO. Na svůj první start předvedl velice zdařilý výkon, ale bylo to spíše kolo rozehřívací. Ve smíšené kategorii postoupil z prvního místa skupiny, kde rozdával meny jak na běžícím pásu. V prvním kole KO zahájil tak pěkným menem, že ze samého okouzlení, a díky vetší zkušenosti soupeře, následně dva meny dopadly na jeho hlavu. Zkušenost nabrána, což je nemalý příspěvek, který si z turnaje odváží.

Sebastian po rozhodcovském mávání hned naskočil do bógu a ve skupině ještě nebyl plně soustředěn. Postup z druhého místa nebyl ideální, hlavně kvůli menší bonifikaci do zebřičku NP. To napravil v KO, kde postoupil přes prvního soupeře a zastaven byl až jedním ostrým mužem z Bíliny. Nakonec tedy nějaké ty body ještě nabral a šance na postup na MČR zůstává.
Těšíme se, že po skončení nemocemi a pracovními povinnostmi zatížené sezóny vyrazíme reprezentovat ve větším počtu. Nicméně užili jsme si i „párové repre“.

Svatováclavská mezinárodní kendovačka aneb po roce opět na Toru Giga

28. 09. 2019

V sobotu 28. září se na pražskou Julisku z našeho klubu vydali čtyři závodníci ze tří kategorií a jeden doprovod – podporovatel, pro nějž to byla zážitková premiéra.
Matyáš odstartoval svou premiéru v juniorské kategorii postupem z poolu. Zastaven byl v prvním kole KO, avšak předvedl své zlepšení získané intenzívním tréninkem. Ipony byly na dosah, udělal nám velkou radost. Pár iponů rozdal alespoň v mužské kategorii, kde byl taktéž zastaven až v 1. kole KO.
Petr do své kategorie nastoupil jako běsnící býk. Nepřekonatelného soupeře potkal až před branami semifinále. V mužské kategorii už nezbylo tolik sil. I když Petr ze skupiny nepostoupil, soupeři na něj jistě jen tak nezapomenou. Minimálně než jim v hlavách odezní jeho hromový kiai.
Jak už je dobrým zvykem, Sebastian měl ve skupině alespoň jeden 6. Dan z Japonska. Třicetivteřinový zápas si dle svých slov užil, jen vůbec nevěděl, odkud ty ipony dostal. Reputaci si napravil na bojovníku ze Slovenska, kterého vyprovodil v krásném tempu dvěma ipony. V KO byl pak po dlouhém prodloužení nakonec vyřazen (zřejmě málo kakarikeika).
Lukáš se ve skupině pěkně rozehrál 4 meny, nasazený KO zápas s přehledem vyhrál. Zastavil ho až londýnský JK v osmifinále.
Všichni kluboví reprezentanti předvedli moc hezké kendo, reiho i přístup ke cvičení. Odměnou jsou jim nove zkušenosti. Každý si zabojoval alespoň jeden zápas proti někomu ze zahraničí, což je skvělá příležitost, jak nahlédnout své cvičení a posunout se dál.
Závěrem patří díky doprovodu v osobě Vladimíra. Byly to jeho první kendo závody, vydržel až do konce a ještě všechny znavené závodníky odvezl domu.

Zde mnoho fotek rozličných od Vládi Kuzby